برق صنعتی

رله

رله شیشه ای یا رله کمکی چه کاربردی دارد ؟

حتما شما نیز به دنبال این موضوع بوده اید که رله کمکی یا همان شیشه ای چه کارکردی دارد و شباهت یا تفاوت آن با کنتاکتور چیست .

رله های کمکی وسیله ای هستند که مشابه کنتاکتور ها یک بوبین و تعدادی کنتاکت دارند و با برق دار شدن بوبین کنتاکت ها تحریک شده و تغییر وضعیت می دهند . لذا در حالت کلی عملکردی مشابه کنتاکتورها دارند . از این رله ها برای قطع و وصل بارهای کوچک  در مدارهای فرمان استفاده می شود .

از ویژگی های جذاب این نوع رله ها ارزانی ، کوچکی و طول عمر بالاست .

ساخت این وسیله در انواع با تنوع ولتاژی و تعداد مختلف پلاتین مدل های مختلف را جهت استفاده عرضه می نماید .

رله های الکترو مکانیکی در دو مدل قابل نصب روی برد و قال نصب روی سوکت تولید می گردند که در تابلو برق های صنعتی بیشتر از نوع قابل نصب روی سوکت (پایه رله ) استفاده می گردد .

نحوه سیم بندی سوکت پایه رله بر روی خود آن مشخص شده است .

تفاوت رله کمکی و کنتاکتور ؟

اما تفاوت اصلی رله کمکی و کنتاکتور به این شرح است که کنتاکتور یک بوبین دارد که با برقدار شدن بوبین ، ۳ فاز ورودی و ۳ فاز خروجی کنتاکتور به هم وصل میشود مانند کلید تک پل ولی برای سه فاز هم زمان این اتفاق خواهد افتاد ، اما رله ها به در واقع مانند کلید های تبدیل در برق ساختمان هستند و کنتاکت انها قطع و وصل نمیشود و فقط  وقتی بوبین داخل رله تحریک شد  کنتاکت ها از  حالت اول به حالت دوم منتقل میشود .

همچنین تفاوت عمده دیگر که رله های کمکی و کنتاکتور ها دارند میزان تحمل جریان آنها است .

یعنی رله های کمکی تحمل جریان 10 آمپر را دارند اما کنتاکتور ها در جریان های مختف از 9 امپر تا 1000 آمپر در حال تولید و بهره برداری می باشند .

 

تفاوت انواع رله های کمکی با توجه به جنس کنتاکت و کاربرد آنها در مدارات مختلف

در دنیای امروز  استفاده از رله های کمکی در صنعت بسیار گسترده شده است. این رله ها در حیطه های مختلفی از جمله ارسال و دریافت سیگنال، سیستم های حفاظتی و همچنین سیستم های الکتریکی و کنترلی کاربرد های فراوانی دارند.

اما چرا انتخاب جنس کنتاکت به این اندازه اهمیت دارد که در بعضی محصولات امکان تنوع انتخاب تا 4 نوع آلیاژ مختلف وجود دارد و اصلا برای یک پروژه ی مشخص از چه نوع جنس کنتاکتی باید استفاده کرد؟

با وجود اینکه در ظاهر برای همه ی کاربردها رله هایی با ظاهر مشابه استفاده می شود. در  مصارف مختلف انتخاب درست جنس و متریال کنتاکت مورد استفاده در کنار بقیه مشخصات رله جهت رسیدن به کارایی و طول عمر مورد نظر از اهمیت بالایی برخوردار است. تنوع مختلفی از انواع جنس کنتاکت برای استفاده های مختلف وجود دارد. در این نوشته انواع ترکیب جنس کنتاکت مورد نیاز در صنایع ولتاژ پایین مورد بررسی قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *